درباره ما | تماس با ما | صفحه اصلي    
  
  
امكانات سايت


آب و هوا


درباره شباب

شباب (شبکه بزرگ ارتباطی بخش صنعت،معدن و تجارت کشور)

با توجه به توسعه روز افزون فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیاز کلیه ذینفعان بخش صنعت،معدن و تجارت کشور، از جمله تولید کنندگان، توزیع کنندگان، واحدهای صنفی، تشکل ها و اتحادیه ها، سازمان های نظارتی، مصرف کنندگان، دستگاه های اجرایی و ... به یک شبکه بزرگ ارتباطی، طرح شباب به عنوان زیرساخت امن این بخش در دستور کار معاونت توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی وزارت صنعت،معدن و تجارت قرار گرفت.

در این شبکه به منظور اتصال کلیه ذینفعان بخش صنعت،معدن و تجارت در اقصی نقاط کشور به صورت شبکه های اختصاصی مجزا و ارائه کلیه سرویس های G2B، G2G، B2B، B2C و... بدون نیاز به اینترنت از طریق مرکز داده وزارت صنعت،معدن و تجارت استفاده می شود. تکمیل بانک اطلاعات آماری بخش صنعت،معدن و تجارت کشور به صورت کاملا سیستمی از طریق شباب در راستای تنظیم بازار و برنامه ریزی های اقتصادی و انواع خدمات بازرگانی، واردات، صادرات و ترانزیت کالابرای تجار و اقشار مختلف امکان پذیر شده و همچنین برای کلیه ذینفعان نظیر ثبت سفارش واردات، کد رهگیری املاک و... کاهش هزینه و افزایش پهنای باند، کیفیت و سرعت بیشتر در ارائه خدمات را بدنبال خواهد داشت.

این شبکه بر اساس ارائه خدمات مورد نظر با آخرین فناوری های روز دنیا در سطوح مختلف، با ویژگی هایی مانند امنیت، پایداری خدمات، کیفیت و کمیت عالی، سرعت، و گستردگی مناسب طراحی شده است.

در این شبکه از زیرساخت های ارتباطی به شرح ذیل بهره برداری شده است:

1- زیرساخت مخابراتی برپایه پروتکل MPLS: این زیرساخت برای ایجاد پهنای باند بالا و در صورت وجود زیرساخت مخابراتی قابل استفاده بوده و این ارتباط یک نقطه به سایر نقاط موجود در شبکه متصل می شود و با قطع شدن ارتباط با یک نقطه سایر ارتباطات برقرار می باشند. لازم به ذکر است که پهنای باند درخواستی هزینه های مرتبط کاملا به محدودیت های مخابراتی وابسته است.

2- زیرساخت ارتباطی بیسیم مبتنی بر وایمکس (Wimax): این زیرساخت بدلیل راحتی و هزینه مناسب به عنوان اولین پیشنهاد در شبکه های مجازی ارائه می گردد. پهنای باندهای ارائه شده در این بستر از Mb/s 1 تا Mb/s 2 قابل انتخاب می باشد. در این نوع ارتباط برای هر نقطه نوع پوشش و به تناسب آن نوع مودم انتخاب شده و ارتباط با سایر نقاط برقرار می شود.

3- زیرساخت ارتباطی بیسیم مبتنی بر GPRS: در نقاطی که پوشش وایمکس وجود ندارد برای پهنای باند Kb/s 64 تا Kb/s 220 از این زیرساخت می توان استفاده نمود. این زیرساخت دارای قابلیت جابجایی راحت تر به نسبت سایر زیرساخت ها می باشد.

4- زیرساخت ارتباطی فیبر نوری (Fiber Optic): این زیرساخت برای ارتباطات با پهنای باند بسیار زیاد و بدلیل هزینه بالا عمدتا در فواصل کوتاه پیاده سازی می شود.

5- زیرساخت ارتباطی ماهواره ای (VSAT): این زیرساخت برای پهنای باند زیاد و در صورت امکان پذیر نبودن سایر زیرساخت ها پیاده سازی ميشود.

طراحي و پياده سازي توسط دفتر توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات    -    آخرین بروز رسانی شنبه 25 مرداد 1393 19:24:04